Komunikat 6

Szczecin, dn. 08.01.2008 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2007 r.) zmianie uległa również procedura powoływania na stanowisko asesora komorniczego.

Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji asesora komorniczego powołuje prezes właściwego sądu apelacyjnego na wniosek osoby zainteresowanej, po zasięgnięciu opinii rady właściwej izby komorniczej. Właściwa rada izby komorniczej przedstawia opinię w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku, wskazując w tej opinii komornika, który zatrudni asesora komorniczego. Przed powołaniem na stanowisko asesora komorniczego prezes sądu apelacyjnego zwraca się także do właściwego organu Policji o nadesłanie informacji o kandydacie. Informacje te uzyskuje się i sporządza na zasadach określonych dla uzyskiwania i sporządzania informacji o kandydacie na stanowisko komornika, co oznacza, że ich przedmiotem będą w szczególności dane o:

  1. zachowaniach świadczących o naruszaniu przez niego porządku prawnego;
  2. kontaktach ze środowiskami przestępczymi lub grupami środowiskowymi patologii społecznej i o charakterze tych kontaktów;
  3. okolicznościach wskazujących na uzależnienie od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Na stanowisko asesora komorniczego może zostać powołana osoba odpowiadająca następującym wymogom:

  1. posiada obywatelstwo polskie;
  2. pełną zdolność do czynności prawnych;
  3. posiada nieposzlakowaną opinię;
  4. nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
  5. nie jest podejrzana o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
  6. ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków asesora komorniczego;
  8. odbyła aplikację komorniczą;
  9. złożyła egzamin komorniczy.

przy czym z wymogów określonych w punktach 8 i 9 zwolniona jest osoba, która w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o powołanie na stanowisko asesora komorniczego pracowała co najmniej 5 lat na stanowisku referendarza sądowego.

W związku z tym do wniosku o powołanie na stanowisko asesora komorniczego zainteresowany powinien załączyć życiorys i dokumenty potwierdzających spełnienie wymogów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 6-9, zaświadczenie o niekaralności oraz oświadczenie, że nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. Może także przedstawiać opinie, świadectwa i zaświadczenia. Do wniosku należy dołączyć również jego odpis oraz odpisy załączników.

Rejestr zmian dla: Komunikat 6

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Apelacyjny w Szczecinie
Wytworzył:
Ryszard Iwankiewicz
Opublikował:
Jacek Dąbrzalski
Dokument z dnia:
2008-01-08
Publikacja w dniu:
2008-01-08
Opis zmiany:
b/d