XVI Lokalny Konkurs Krasomówczy

21.03.2012 r. 

W dniu 19 marca 2012 roku w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, odbył się XVI Lokalny Konkurs Krasomówczy, organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland.

Projekt ten skierowany był do studentów prawa i administracji, którzy ukończyli I rok studiów oraz gotowych do podjęcia nowych wyzwań, wymagających umiejętności krasomówstwa i nienagannej autoprezentacji. Zmagania uczestników oceniane było przez Jury Konkursu, w którym zasiadali m.in. prof. zw. dr hab. Maciej Zieliński – Członek Komitetu Nauk Prawa i Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego PAN, dr hab. prof. US Zbigniew Kuniewicz – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji US, Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa – Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, Sędzia Sądu Apelacyjnego Ryszard Iwankiewicz - Prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, Sędzia Sądu Okręgowego Urszula Chmielewska, Prokurator Apelacyjny Józef Skoczeń, Mecenas Kinga Przybylska – Charif - Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych, Mecenas Marek Mikołajczyk - Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, Elżbieta Przerwa – logopeda, emisjonistka.

Jego głównym założeniem jest propagowanie sztuki pięknego przemawiania, autoprezentacji oraz jasnego formułowania argumentów. Udział w Konkursie daje możliwość zweryfikowania dotychczas zdobytej wiedzy prawniczej, a także nabycia doświadczenia w wystąpieniach publicznych i umiejętności z zakresu retoryki, stanowiących podstawę w pracy prawnika.

Stanowi powrót do tradycji Konkursów Krasomówczych na wydziałach prawa, jednocześnie jest to jeden z tych projektów, które w sposób najistotniejszy uzupełniają niedostatki w wykształceniu absolwentów opuszczających mury uczelni, wyposażając ich w jakże piękne i użyteczne narzędzie, jakim jest niewątpliwie krasomówstwo, umiejętności autoprezentacji, pokonywania stresu i publiczne przemawianie.

Wszystko zaczęło się w 1996 roku, gdy zrodziła się myśl konfrontacji laureatów konkursów krasomówczych, które odbywały się przez wiele lat na wydziałach prawa w całej Polsce. W efekcie wiosną 1997 roku w Poznaniu odbył się pierwszy organizowany przez ELSA ogólnopolski finał konkursu. Kolejne finały udowodniły, jak wspaniałym przyjęciem oraz prestiżem Konkurs ten zaczął się cieszyć. Znacznie podniósł się poziom merytoryczny uczestników, wzrosła ranga zaangażowanych osobistości oraz o czym nie należy zapominać wzrosła także pula nagród. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy stał się imprezą, która na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń w środowisku prawniczym.

Uczestnictwo w Konkursie polega na wygłoszeniu 10 minutowej mowy kończącej postępowanie przed sądem pierwszej instancji. Podstawy wystąpień uczestników stanowią kazusy z prawa karnego, cywilnego oraz administracyjnego przygotowane na podstawie spraw sądowych. Każdej ze stron przysługuje prawo do 3 minutowej repliki.

Wystąpienia uczestników są oceniane przez Jury, a zwycięzcy Lokalnych Konkursów Krasomówczych awansują do Finału Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Podczas finału uczestnicy prezentują mowy końcowe w oparciu o identyczne zasady jak w przypadku eliminacji lokalnych. Ich wystąpienia są oceniane przez Jury, w którego skład wchodzą wybitni przedstawiciele polskiej nauki i palestry.

Rejestr zmian dla: XVI Lokalny Konkurs Krasomówczy

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Apelacyjny w Szczecinie
Wytworzył:
Janusz Jaromin
Opublikował:
Jacek Dąbrzalski
Dokument z dnia:
2012-03-21
Publikacja w dniu:
2012-03-21
Opis zmiany:
b/d